Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Pepparkvarn 15141053



*

nr 1514 1053


Pepparkvarn

pläter/Bakelit + fat Pierre Forsell. Höjd: 1. Längd: 16 cm


Kondition: slitage

Utrop:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 januari 2023
kl 20:29:16


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bakelit fat pierre forsell nysilver pepparkvarn pläter
  • 7104 Allmoge
    3 delar, diverse, bland annat gunghäst
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:41
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:05
  • 7086 Avspärrningsst..
    4 st, Metall. Höjd: 99 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:33
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:33
  • 7022 Bokstöd
    ett par, 1920-tal. Längd: 13 cm, höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:09
  • 7047 Bordstabletter
    Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Öster..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:10




Ladda ner broschyr